FAQ - najczęściej zadawane pytania.

Żeglowanie z nami jest łatwe i bezpieczne. Żeglujemy w czasie dnia. Na noc zatrzymujemy się w marinach, na kotwicy, czy bojce w specjalnie wytyczonych do tego celu miejscach. Nasze rejsy, odbywają się głównie po spokojnych, osłoniętych przez wyspy wodach. Kołysanie ograniczone jest do minimum, ze względu na konstrukcję jachtu, który ma dwa kadłuby.
Niezależnie od trasy, zawsze zatrzymujemy się na kąpiel i nurkowanie. Zawsze znajdujemy czas na zwiedzanie odwiedzanych wysp. Często jesteśmy odwiedzani przez lokalnych mieszkańców, którzy podpływają łódkami do naszego jachtu, proponując świeże ryby, owoce.
Nie wymagamy od załogi żadnych umiejętności żeglarskich. Nasze rejsy dają staż morski, potrzebny do egzaminu na patent Jachtowego Sternika Morskiego.
Miejsce w dużej, wygodnej kabinie.
Usługi doświadczonego Skippera, Kapitana Jachtowego, doskonale znającego akwen.
Realizacja programu turystycznego i rekreacyjnego rejsu.
Korzystanie ze sprzętu rekreacyjnego, znajdującego się na jachcie, pontonu z silnikiem oraz sprzętu do nurkowania.
Nie wliczone jest: przelot, dojazd z lotniska na marinę i na lotnisko, wyżywienie, paliwo, woda, napoje alkoholowe, postoje w marinach, na kotwicowiskach, opłaty celne, oraz sprzątanie jachtu po rejsie.

Przede wszystkim dobry humor i zapał do żeglowania
Pieniądze
Najlepiej zapatrzyć się w walutę kraju docelowego oraz kraji tranzytowych i pamiętać o zabraniu kart kredytowych, czy czeków podróżnych. Bankomaty, kantory lub banki znajdują się zwykle w większych hotelach, centrach handlowych i na lotniskach. Wyspy Karaibskie: USD
Seszele: USD, EURO
Brytyjskie Wyspy Dziewicze: USD

Ubranie
Ubranie powinno być wygodne i praktyczne. Na ciepłe wody powinno być przewiewne i chroniące przed słońcem. Dlatego też należy pamiętać o jasnych, luźnych koszulkach i koszulach, spodenkach, strojach kąpielowych i nakryciach głowy z szerokim rondem, lub daszkiem. Na wieczory przydadzą się bluzy lub lekkie swetry.

Obuwie
Do poruszania się po jachcie najlepsze jest obuwie o lekkiej podeszwie. Chcąc pływać, spacerować po plaży,czy brzegu, dobrze jest zapatrzeć się w specjalne , gumowe "ciżmy" chroniące stopy przed jeżowcami, czy innymi organizmami oraz ostrymi skałami.

Ochrona oczu
Należy zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne ( najlepsze z filtrem UV) na "szelkach"

Ochrona skóry
Należy zaopatrzyć się w dobry krem z filtrem ochronnym UV (powyżej 30 ) oraz nawilżający skóry. Powinno się unikać płynnych olejków, które są śliskie i powodują niebezpieczeństwo poślizgnięcia się na pokładzie.

Ubezpieczenie
Zalecamy ubezpieczenie się we własnym zakresie od kosztów leczenia za granicą,oraz następstw nieszczęśliwych wypadków.

Bagaż
Bagaż najlepiej jest spakować w miękką tubę lub worek ( unikać walizek czy plecków z metalowym stelażem)

Opłaty celne, portowe i turystyczne, koszty paliwa i wody oraz wyżywienia pokrywane są ze wspólnej kasy pokładowej.
Składka do kasy pokładowej wynosi (sugerowane) 15-20 US dziennie/osoba i jest rozliczana po zakończeniu rejsu. Wszystko, co nie zostanie wydane, podlega zwrotowi.
Załoga sama kontroluje wydatki dostosowując je do swoich potrzeb,oraz do standardu rejsu, jaki jej odpowiada. Podczas rejsu skipper zwolniony jest z wpłaty do kasy pokładowej.